دانلود مقاله بحران آب و منابع آب 16 ص

دسته بندي : انسانی » مدیریت بحران
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 17 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏2
‏منابع آب و بحران منابع آب
‏طي سال‌هاي اخير همواره با بحث‌هاي كمبود آب و هشدار مواجه باشيم به طوري كه در شرايط فعلي و با افزايش ساخت‌وساز در ارتفاعات 800 تا 1200 متري تهران، بحث كمبود منابع آبي براي شهر تهران جدي‌تر شده است.
‏در بحث آب شهرها، همواره با چالش‌هاي مختلفي مواجه بوده‌ايم كه اگر خواهان دسته‌بندي اين چالش‌ها باشيم بايد به موارد ذيل توجه كرد:
1 - در توسعه شهرنشيني و افزايش جمعيت شهري آنچه كه بايد همواره مدنظر قرار گيرد بحث كيفيت آب است و عمدتاً منابع آبي از لحاظ كميت و كيفيت مورد بررسي قرار مي‌گيرند ولي با اين حال بحث كيفيت نكته‌اي است كه در بيشتر مواقع از كميت و وجود منابع غني آبي بيشتر مورد توجه مسوولان قرار گرفته است.
2 - همچنين نزولات جوي و بارندگي‌ها نيز نقش اساسي و بنيادي در بحث تامين منابع آبي دارند و طبيعتاً در سال‌هايي كه بارندگي كاهش مي‌يابد به دليل اينكه منبع اصلي تامين آب تازه و سالم و بهداشتي كاسته مي‌شود برخي از شهرها كه منبع اصلي تامين آب آنها نزولات جوي است با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شوند و در تنگناي كم‌آبي قرار
‏مي گيرند .
‏3 - چالش ديگر، سيستم آب‌رساني و توزيع آب است. هنگامي كه بافت شهرها از حالت سنتي تغيير مي‌كند بايد شبكه آب‌رساني نيز تغيير كرده و بازسازي شود ولي طي سال‌هاي گذشته همزمان با تغيير بافت سنتي شهرها، بافت شبكه آب‌رساني تغيير نكرده و اين امر باعث شده تا در توزيع آب در چنين مناطقي با مشكل مواجه شويم.
4 - علاوه بر اين موارد، جمعيت حاشيه‌نشين در شهرهاي بزرگ و مخصوصاً كلانشهر تهران به دليل استقرار حاشيه‌نشين‌ها در مناطق خارج از محدوده تامين آب، اين مناطق به خاطر عدم وجود زيرساخت‌هاي لازم براي آب‌رساني به آن مناطق با كمبود آب يا نارسايي در آب‌رساني مواجه هستند.
بنابراين آنچه كه مي‌توان بيان داشت آن است كه براي داشتن آب با فشار متعادل و دسترسي هميشگي در شهرها، وجود نزولات جوي، ارائه خدمات در محدوده شهري و
‏2
‏شبكه منظم و مشخص تامين و توزيع آب لازم و ضروري است.البته تامين و توزيع منابع مالي نيز از عوامل كمك‌كننده است چرا كه تامين و ايجاد شبكه آب‌رساني در مناطق شهري و بازسازي بافت‌هاي فرسوده به اختصاص منابع لازم نياز دارد كه بايد از سوي دولت تامين و تخصيص يابد.
‏دید کلی
‏بسیاری از جوامع یا افراد ، قدر نعمت‌های موجود را نمی‌دانند و ‏این قدرنشناسی را بهره برداری نادرست از این نعمت‌ها نشان می‌دهند. یکی از این ‏نعمت‌های بزرگ خداوند ، ‏آب ‏است. چون ‏منابع آب ‏محدود است، باید در استفاده از ‏آنها دقت کافی به عمل آید. ‏در بخش کشاورزی ، عوامل زیادی سبب هدر رفتن مقدار زیادی ‏از آب
‏می‌شود که بر فراز آنها عبارتند از:
‏آبیاری مزارع در زمان نامناسب
‏آبیاری به هنگام ظهر که گرمای هوا سبب ‏افزایش تبخیر می‌شود، مقدار زیادی از آب را هدر می‌دهد.
‏غرقابی کردن زمین کشاورزی و نفوذ دادن آب به اعماق زمین
‏آب زیاد دادن به ‏زمین ، سبب می‌شود که خاک تا عمق زیادی از آب پر شده ، فضاهای خالی آن پر شود.
‏3
‏آلودگی آبها
‏بوسیله سموم دافع آفات گیاهی و یا ریختن ‏کودهای شیمیایی ‏، آبها آلوده می‌شوند.
‏تامین آب آشامیدنی شهر و روستا
‏مردم به آب سالم برای آشامیدن و پرداختن به ‏امور بهداشتی نیاز دارند. تامین آب با صرف هزینه و سرمایه گذاری زیاد انجام ‏می‌‌شود. در تامین آب سالم و مناسب ، به مراحل
‏زیرین پرداخته می‌شود:
‏کشف منابعی که برای آشامیدن و سایر مصارف مردم مناسب باشد.
‏جمع آوری آبهای سطحی یا بهره برداری از آبهای زیرزمینی
‏تصفیه آب برای از بین بردن آلودگیهای احتمالی
‏انتقال آب از محل تصویه به محل‌های مصرف (شهر و روستا‏)
‏مراقبت از تاسیسات ، کانالها و لوله‌های انتقال آب
‏همه موارد ‏اخیر به تخصص ، هزینه و زمان نیازمند است. بنابراین ، در مناطق شهری و روستایی ‏آبهای آشامیدنی لوله کشی شده یا تصفیه شده با صرف مخارج زیادی فراهم می‌شود و باید ‏در استفاده از آنها دقت کافی به عمل آید. زندگی شهرنشینی و تراکم جمعیت در شهرها و ‏توجه به امور بهداشتی آنها ، سبب شده است که نیاز بیشتری به آب آشامیدنی سالم احساس ‏شود. تامین آب مناطق شهری و روستایی گاهی سبب کاهش مورد نیاز کشاورزی و باغداری ‏می‌شود.
‏بهره برداری از آب در صنایع
‏4
‏در اوایل قرن بیستم ، از کل مصارف آب در جهان ‏، حدود 6% در بخش صنایع مصرف می‌شد. هم اکنون این رقم 4.5 برابر شده است. در ایران ‏فقط 5% از کل مصرف آب مربوط به صنایع می‌باشد. آبی که به صنایع می‌رسد، معمولا خیلی ‏زود کیفیت خود را از دست می‌دهد یا گرمای آن زیاد می‌شود و یا آلودگی شیمیایی و ‏میکروبی پیدا می‌کند. گرمای آب مورد نیاز صنایع را می‌توان با برجک‌های خنک کننده ‏گرفت و ‏آب ‏را دوباره یا چندباره مورد ‏استفاده قرار داد. اما رفع آلودگی شیمیایی یا میکروبی به تخصص و هزینه زیادی نیاز ‏دارد. البته آبهای آلوده صنعتی به مدت زیادی در طبیعت باقی می‌مانند.
‏تاثير روند افزايش جمعيت در بحران آب
‏روند افزایش جمعیت و گسترش منابع و نیاز به آب برای تامین غذای ‏بشری سبب شده است که آب به عنوان یک عامل حیاتی و بوجود آورنده بحران تلقی شود. ‏کافی است برای پی بردن به ارزش آب و نقش آن در ایجاد تنش های سیاسی به جدالهای سران ‏کشورها بر سر تقسیم آبها و مرزهای آبی توجه شود. برای حل این بحران استفاده از آب ‏رودخانه‌ها تا یک سقف معینی مجاز است. آبهای مرزی حتی جنگهایی را بین کشورها به ‏وجود آورده و اختلافات اساسی ایجاد کرده است که با مصرف مناسب و برنامه‌ریزی دقیق ‏در مصرف می‌شود از این بحرانها خلاصی یافت.
‏مصرف بهینه آب
‏بر اساس بررسی‌های به عمل آمده میانگین آب مصرفی سرانه جهان (صنعتی ، کشاورزی و ‏آشامیدنی) در حدود 580 مترمکعب برای هر نفر در سال است. متاسفانه این رقم در ایران ‏با کمبود منابع آب ، 1300 متر مکعب در سال است. این امر بیانگر اتلاف منابع آب و ‏اسراف بیش از حد منابع حیاتی است.
‏مقدار مصرف سرانه آب لوله کشی آشامیدنی در شهرهای ایران در حدود 142

 
دسته بندی: انسانی » مدیریت بحران

تعداد مشاهده: 146 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: .doc

تعداد صفحات: 17

حجم فایل:49 کیلوبایت

 قیمت: 12,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل